Įmonės steigimas Lietuvoje

Įmonės steigimas

Šiame straipsnyje apžvelgsime pagrindinius įmonės steigimo principus – nuo tinkamo teisinės juridinio asmens formos pasirinkimo iki viso įmonės steigimo proceso įgyvendinimo. Taigi skaitykite toliau ir sužinokite viską, ką reikia žinoti apie įmonės steigimą Lietuvoje.

Kada steigti įmonę

Nors Lietuvoje yra įmanoma pradėti ir vystyti verslą neįsteigus įmonės (pvz. su individualios veiklos pažymėjimu ar verslo liudijimu), dauguma išvystytų verslų vis tiek registruoja įmonę ir įformina savo veiklą su pasirinktu juridinio asmens statusu.

Dažniausiai įmonę steigti pasirenkama, kai veikla generuoja didesnes pajamas, ji turi aiškias plėtros perspektyvas. Bet svarbiausia – kai verslo plėtrai reikalinga pradėti samdyti darbuotojus. Žinoma, įmanoma, samdyti laisvai samdomus darbuotojus, tačiau tokiu keliu galima eiti tik tiek toli. Galiausiai vis tiek ateina laikas, kai patogiausia ir tinkamiausia yra įsteigti įmonę ir tokiu būdu įforminta savo veiklą.

Bendrai paėmus, sprendimas, kada steigti įmonę, priklauso nuo įvairių veiksnių. Juos galima suskirstyti į šias tris kategorijas:

Verslo veiksniai: tai įmonės tikslai (be jau minėtų kriterijų, tai gali būti pvz., papildomos rinkos dalies perėmimas, naujo gamybos proceso sukūrimas), įmonės strategija, įmonės gyvavimo ciklo etapas (pvz., pradedančioji įmonė vs. brandi įmonė) ir pan.

Išorės veiksniai: tai verslo aplinka (pvz., politinis ir ekonominis stabilumas, šalies rizika, kvalifikuotos darbo jėgos prieinamumas, teisiniai pokyčiai), galimybė gauti finansavimą (pvz., paskolą iš banko) ir infrastruktūra (pvz., keliai, geležinkeliai, jūrų uostai).

Asmeniniai veiksniai: jie apima verslininko amžių (pvz., jaunas verslininkas ar patyręs verslininkas), gyvenimo būdo aspektus (pvz., darbo ir asmeninio gyvenimo pusiausvyrą) ir pan.

Įmonės steigimo procesas

Yra keli pagrindiniai žingsniai, kurių reikia laikytis norint sėkmingai įsteigti įmonę Lietuvoje. Tai yra:

1. Pasirinkite įmonės, kurią norėtumėte įsteigti, tipą. Lietuvoje dažniausiai pasitaikantys bendrovių tipai yra ribotos atsakomybės bendrovės: uždarbosios akcinės bendrovės (UAB) ir mažosios bendrijos (MB). Tačiau taip pat galima pasirinkti ir kitas juridinio asmens formas: steigti individualią įmonę (IĮ), akcinę bendrovę (AB) arba vykdyti veiklą jau minėtomis komercinės veiklos registracijos formomis.

2. Užregistruokite įmonę atitinkamose valstybinėse institucijose. Kad tai padarytumėte, turėsite pateikti keletą dokumentų, įskaitant įmonės įstatus. Jei pasirinksite steigti sudėtingiausios formos įmones – UAB ir AB, jums taip pat reikės ir notaro dokumentų patvirtinimo (be kitų papildomų reikalavimų, keliamų šiems juridiniams asmenims).

3. Gaukite savo verslui reikalingas licencijas ir leidimus. Atsižvelgiant į jūsų verslo pobūdį, jums gali prireikti gauti kelias skirtingas licencijas ir leidimus.

4. Kai turėsite visus reikiamus dokumentus, galėsite atidaryti banko sąskaitą savo įmonės vardu ir pradėti verslą!

Dabar galima detaliau pažvelgti į kiekvieną iš Lietuvoje dažniausiai steigiamų įmonių. Tai – mažoji bendrija, uždaroji akcinė bendrovė ir individuali įmonė.

Mažoji bendrija (MB)

Mažoji bendrija (MB) – tai įmonė, turinti iki 10 steigėjų ar partnerių. Mažoji bendrija turi turėti:

  • Mažiausia mažoji bendrija gali turėti ir vieną steigėją;
  • partneriai turi būti fiziniai asmenys (t. y. MB negali steigti kiti juridiniai asmenys);
  • steigėjai ir partneriai turi būti vyresni nei 18 metų.

Mažoji bendrija yra dažniausiai pasirenkama smulkių ir pradedančiųjų verslininkų, nes tokio statuso įmonės turi tam tikrų mokestinių lengvatų.

Uždaroji akcinė bendrovė (UAB)

Uždaroji akcinė bendrovė (UAB) yra labiausiai paplitusi bendrovės rūšis, skirta verslo veiklai Lietuvoje vykdyti. UAB gali steigti vienas ar keli fiziniai ar juridiniai asmenys. Minimalus UAB įstatinis kapitalas yra 2 500 EUR. UAB gali būti steigiama neribotam laikotarpiui. Taip pat užsienio subjektai gali steigti filialus ar atstovybes Lietuvoje.

Tai yra ribotos atsakomybės juridiniai asmenys. Tai reiškia, kad steigėjai ir akcininkai nerizikuoja savo turtu vykdydami įmonės veiklą.

Individualioji įmonė

Individualioji įmonė yra paprasčiausia verslo organizavimo forma (išskyrus individualią veiklą ir veiklą pagal verslo liudijimą). Jūs turite teisę į visą įmonės pelną, tačiau taip pat esate visiškai atsakingas už jos skolas ir kitus įsipareigojimus. Verslą galite vykdyti savo vardu arba pasirinkti įmonės pavadinimą.

Išvada

Apibendrinant galima teigti, kad įmonės steigimas Lietuvoje yra nesudėtingas procesas, kurį galima atlikti labai greitai. Jei pasirinksite steigti UAB, tuomet jums reikės notaro patvirtinimo, todėl įstatų ir kitų dokumentų paruošimas, kaip ir jų notaro patvirtinimas, įmonės steigimo procesas gali užtrukti iki kelių savaičių.

Kitais atvejais, viskas gali būti įvykdoma daug greičiau ir įmonę įsteigti galite daugiausia per kelias dienas. Bei jei įmonės steigimas jums yra per brangus pinigų ir laiko prasme, tuomet gali pasižiūrėti ar tarp parduodamų įmonių nėra jus dominančio varianto.