Verslo finansavimas: 5 būdai veiklai finansuoti

Būdami verslo savininkai žinote, kad norėdami auginti įmonę, turite plėstis. Tačiau tai nėra pigus dalykas – norint patekti į naujas rinkas, kurti naujus produktus ir samdyti darbuotojus, kurių reikia, kad plėtra būtų sėkminga, reikia pinigų. Tad iš kur gauti pinigų plėtrai finansuoti? Yra 5 pagrindiniai būdai, kaip galite užsitikrinti reikiamą finansavimą verslo plėtrai.

  1. Verslo paskolos: vienas iš labiausiai paplitusių būdų užsitikrinti finansavimą verslo plėtrai yra banko paskolos. Dauguma bankų siūlo įvairius verslui pritaikytus paskolų produktus, pavyzdžiui, kredito linijas arba paskolas su užstatu, kuriais galima finansuoti jūsų verslo plėtrą. Neigiamas tokio finansavimo bruožas yra tas, kad šioms paskoloms paprastai reikia užstato ir joms gali būti taikomos didelės palūkanų normos. Daug kas priklauso nuo jūsų įmonės, jos istorijos ir finansavimo poreikio (plėtrai, apyvartinėms lėšoms ar kam kitam). Todėl dėl konkrečių verslo paskolos sąlygų kreipkitės į pasirinktą banką ar kredito uniją, kurios Lietuvoje teikia paskolas įvairiems juridiniams asmenims.
  2. Investicijų pritraukimas: kitas būdas pritraukti lėšų plėtrai – parduoti savo įmonės akcijas. Tai reiškia, kad parduodate dalį savo verslo tretiesiems investuotojams, kurie tampa daliniais verslo savininkais ir turi teisę į dalį jo pelno. Šio varianto privalumas yra tas, kad jums nereikia grąžinti lėšų, tačiau trūkumas yra tas, kad turėsite atsisakyti dalies nuosavybės teisių ir verslo kontrolės.
  3. Valstybės dotacijos: priklausomai nuo jūsų verslo tipo ir vietos, kurioje esate įsikūrę, galite pretenduoti į Lietuvoje valdžios skiriamas dotacijas per Europos Sąjungos fondus. Tai galėtų padėti finansuoti jūsų plėtrą ar konkretų jos aspektą pagal Europos Sąjungos finansavimo sąlygas. Šios dotacijos gali suteikti labai reikalingą kapitalą, nereikalaujant grąžinti lėšų ir neatsisakant savo verslo nuosavybės ir kontrolės.
  4. Sutelktinis finansavimas: sutelktinis finansavimas yra palyginti naujas būdas pritraukti pinigų verslo įmonei. Tai gali būti veiksmingas būdas gauti lėšų plėtrai, jei jūsų istorija yra pakankamai įtikinama, kad įkvėptų žmones aukoti. Toks finansavimas gali turėti mažesnes palūkanas nei verslo paskola iš banko. Pasidomėkite sutelktinio finansavimo sąlygomis Finbee ar Paskolų klubo platformose.
  5. Rizikos kapitalo investuotojai (venture capital): jei turite itin ambicingą plėtros planą, galite kreiptis į rizikos kapitalo investuotojus dėl finansavimo. Šie investuotojai paprastai ieško įmonių, turinčių didelį augimo ir pelno potencialą, todėl, jei jūsų verslas atitinka jų kriterijus, jie gali būti pasirengę suteikti plėtrai reikalingą kapitalą mainais į dalinę jūsų verslo nuosavybę ir kontrolę.

Nesvarbu, kokį būdą pasirinksite, svarbu nepamiršti, kad verslo plėtrai reikalingo finansavimo užtikrinimas gali būti daug laiko ir sunkumų reikalaujantis procesas. Tačiau pasirinkę tinkamą strategiją ir požiūrį, galite užtikrinti, kad gausite kapitalo, kurio reikia augimo užmojams įgyvendinti.